Darbuotojas, galimai patyręs ar pastebėjęs psichologinio smurto ar mobingo atvejį, turi teisę (taip pat ir anonimiškai) apie jį pranešti: informuojant Centro direktorių, vyr. socialinį darbuotoją ar socialinį darbuotoją šiais būdais:
- anonimiškai įmetant į tam skirtas ir lengvai prieinamas dėžutes (Kalnų g. 15A ir Kudirkos g. 6) raštą su informacija apie psichologinio smurto ar mobingo atvejį, nurodant įvykio datą (arba periodą nuo – iki), galimus iniciatorius, nukentėjusius, liudininkus; pranešimą pildančio asmens sąsajas su įvykiu; detalų įvykio aplinkybių aprašymą; siūlomas prevencines priemones (jei esama pasiūlymų);
- siunčiant elektroninį laišką adresu centras.psn@gmail.com, nurodant informaciją: asmens vardą ir pavardę, kontaktus (el. paštą ir/ar tel. nr.) (nebūtina, bet pageidautina siekiant tikslesnio tyrimo, išvadų ir tikslingos prevencijos); įvykio datą (arba periodą nuo – iki), galimus iniciatorius, nukentėjusius, liudininkus; pranešimą pildančio asmens sąsajas su įvykiu; detalų įvykio aplinkybių aprašymą; siūlomas prevencines priemones (jei esama pasiūlymų).
Darbuotojų psichologinio saugumo užtikrinimo politikos tvarkos aprašas.